Lyhyt yhteenveto
fazer + infinitiivi = saada tai aiheuttaa: Ele me fez chorar. (Hän sai minut itkemään.)
mandar + infinitiivi = käskeä tai teettää nimeämättömällä tekijällä: Mandei consertar o carro. (Korjautin auton.)
deixar + infinitiivi = antaa tai sallia: Meus pais não me deixam sair. (Vanhempani eivät anna minun mennä ulos.)
ver / ouvir / sentir + infinitiivi = kokonaisuutena tarkasteltu tapahtuma; + gerundi = käynnissä oleva toiminta: Vi ela sair (Näin hänen lähtevän) ja Vi ela saindo (Näin hänet lähtemässä).
Puheessa objektina esiintyy subjektimuotoinen pronomini: Vi ela sair (Näin hänen lähtevän), Mandei ele sair (Käskin häntä lähtemään), kun taas kirjoitetun kielen normi käyttää kliittejä: Vi-a sair, Mandei-o sair.
Finiittinen vaihtoehto on kokonainen subjunktiivilause: Fiz com que ele entendesse. (Sain hänet ymmärtämään.) Fazer com quen jälkeen subjunktiivi on pakollinen.
Deixa eu ver (Anna minun katsoa) ja Deixa eu falar (Anna minun puhua) ovat tavallisia brasilialaisia puhekielen ilmauksia; kirjoitetun kielen normi käyttää muotoa Deixe-me ver, joka voi rekisteristä riippuen esiintyä myös puheessa.